Odchod Grécka by eurozóna ustála, myslí si člen ECB Asmussen

20.8.2012

BERLÍN 20. augusta (WEBNOVINY) – Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen považuje prípadný odchod Grécka z eurozóny za zvládnuteľný, uprednostňuje však, aby krajina zasiahnutá dlhovou krízou zotrvala v menovej únii.

V rozhovore pre pondelňajšie vydanie denníka Frankfurter Rundschau zároveň varoval, že vystúpenie Atén z eurozóny by nemuselo byť usporiadané.

„Bolo by to spojené so stratou rastu a vyššou nezamestnanosťou a bolo by to veľmi drahé – v Grécku, v Európe ako celku a dokonca aj v Nemecku,“ upozornil zástupca Berlína v ECB.

K myšlienke spoločných dlhopisov celej eurozóny uviedol, že takáto forma zdieľania dlhu má logiku iba v úplnej fiškálnej únii a nemožno ju považovať za nástroj krízového manažmentu.

Prezident ECB Mario Draghi tento mesiac naznačil, že banka sa môže vrátiť k nákupom vládnych dlhopisov, aby krajinám ako Španielsko a Taliansko pomohla zmierniť náklady na obsluhu ich verejných dlhov. Intervencii ECB, s ktorou možno podľa Draghiho počítať najskôr v septembri, však musí predchádzať dohoda eurozóny o využití jej krízových fondov.

Tento názor podporil aj člen Výkonnej rady ECB Asmussen. Členský štát, ktorý chce, aby ECB intervenovala v jeho prospech, by mal najskôr požiadať a aktiváciu záchranných fondov a splniť podmienky, ktoré sú spojené s poskytnutím pomoci, uviedol člen Výkonnej rady ECB.