Odchod Grécka z eurozóny je zvládnuteľný, vyhlásil Juncker

7.8.2012

BERLÍN 7. augusta (WEBNOVINY) – Odchod Grécka z eurozóny by bol zvládnuteľný, ale nie je žiaduci, povedal v utorok šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu WDR.

„Z dnešného pohľadu by sa to dalo zvládnuť, ale to neznamená, že je to žiaduce, pretože to zo sebou nesie značné riziká, obzvlášť pre obyčajných ľudí v Grécku,“ povedal Juncker.

Na otázku, či kategoricky vylučuje odchod Grécka zo 17-členného bloku, odpovedal: „Minimálne do konca leta. A po tom, tiež“.

Atény majú v súčasnosti pozastavený prístup k úverovému programu od medzinárodných veriteľov. Situáciu v gréckych verejných financiách a pokrok pri plnení dohodnutých úsporných opatrení a reforiem preverujú inšpektori EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Grécki predstavitelia žiadajú na dosiahnutie reformných cieľov viac času, veritelia však začínajú strácať trpezlivosť. Zástupcovia veriteľských inštitúcií majú predložiť správu o Grécku v septembri. Negatívne hodnotenie by mohlo Aténam zablokovať prístup k čerpaniu finančnej pomoci. Krajina by tak čelila hrozbe štátneho bankrotu a odchodu z eurozóny.