Odchod Grécka z eurozóny by spôsobil nový bankrot, tvrdí S&P

5.6.2012

NEW YORK 5. júna (WEBNOVINY) – Pravdepodobnosť odchodu Grécka z eurozóny v najbližších mesiacoch je podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Standard and Poor’s prinajmenšom 1:3.

„Mohlo by to spôsobiť grécke odmietnutie reforiem, ktoré požadujú Európska komisia (EK), Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska centrálna banka (ECB), a následné zastavenie zahraničnej finančnej podpory,“ uviedla S&P v pondelok v novej správe o krajine.

„Takýto výsledok by podľa nášho názoru vážne poškodil ekonomiku Grécka a jeho strednodobé fiškálne postavenie a s najväčšou pravdepodobnosťou by viedol k ďalšiemu štátnemu bankrotu krajiny,“ konštatovala agentúra.

Vplyv odchodu Atén z menovej únie na ďalšie fiškálne slabé členské štáty eurozóny by bol menej jasný, uviedla S&P. Dodala, že odchod Grécka z menovej únie by iné krajiny pravdepodobne nenasledovali.

„Sme presvedčení, že ťažkosti, ktoré by grécke obyvateľstvo utrpelo, ak by Grécko odišlo z eurozóny, by odradili akýkoľvek iný členský štát od toho, aby takýto príklad nasledoval,“ konštatovala Standard and Poor’s vo svojej správe.

Ratingová agentúra dodala, že jej základným predpokladom je to, že odchod Atén z eurozóny by sám o sebe automaticky neviedol k zníženiu ratingov iných štátov. „Veľa však bude závisieť od politickej reakcie Európy na odchod Grécka,“ poznamenala agentúra.