Odkúpenie poisťovní sú zle využité peniaze, tvrdia lekári

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Ku kritikom zavedenia jednej poisťovne na Slovensku sa najnovšie pridalo i Lekárske odborové združenie (LOZ).

Jeho predseda Peter Visolajský označil sumu niekoľko sto miliónov eur na odkúpenie či vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní za zle využitú.

Spolu s ďalšími svojimi odborárskymi kolegami preto predseda LOZ v utorok odovzdal na podateľni úradu vlády list so žiadosťou o skoré stretnutie s premiérom Robertom Ficom.

„Stačilo by, aby zdravotné poisťovne platili reálne platby za uskutočnené výkony, potom by nezostal priestor na neprimeraný zisk a nebolo by potrebné za obrovské verejné financie vykupovať zdravotné poisťovne,“ uviedol Visolajský, ktorý na túto skutočnosť chce upozorniť aj samotného premiéra.

Chcú hovoriť o napĺňaní memoranda

Okrem unitárneho systému chcú odborári s Ficom hovoriť i o napĺňaní memoranda, nakoľko podľa Visolajského sú už takmer ročné rokovania s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou v tomto bode takmer bez progresu.

„Vážime si snahu pani ministerky o vedenie rokovaní, no jej neustále odvolávanie sa na prerokovanie návrhov s pánom premiérom nás núti požadovať ďalšie rokovania už za prítomnosti predsedu vlády SR,“ povedal Visolajský.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská má však podľa stanoviska premiéra Roberta Fica jeho plnú dôveru pri rokovaniach s LOZ o citlivých otázkach. „Zároveň predseda vlády SR víta dnešné vyhlásenie LOZ o neprimeraných ziskoch súkromných zdravotných poisťovní ako dobrý základ pre ďalšiu diskusiu o smerovaní slovenského zdravotníctva,“ sprostredkoval v utorok stanovisko premiéra k listu LOZ Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Zmena zdravotného systému

Odborári chcú začať diskusiu o celkovej zmene zdravotného systému. Komplexnému riešeniu problémov by podľa nich pomohlo definovanie základného štandardu, ktorý by bol bezplatný, na ktorý by mali nárok všetci a nadštandardu, ktorý by bol hradený z dobrovoľného zdravotného pripoistenia.

„Máme pripravený celý rad opatrení, ktoré by vylepšili slovenské zdravotníctvo a ušetrené prostriedky by bolo možné použiť na zvýšenie miezd všetkých zdravotníckych pracovníkov, nielen lekárov,“ zakončil Visolajský s tým, že po realizácii ich návrhov by potreba vykupovať poistný kmeň zo súkromných poisťovní bola otázna.

Projekt zavedenie jednej zdravotnej poisťovne vypracovaný ministerstvom zdravotníctva dostal od vlády zelenú na konci októbra. Následne v novembri by mala byť založená Spoločnosť pre unitarizáciu. V máji budúceho roka rezort predpokladá účinnosť transformačného zákona. K rokovaniam s akcionármi by štát mohol pristúpiť v októbri 2013. Unitárny systém by následne začal fungovať od januára 2014. V prípade, že štát pristúpi k vyvlastňovaniu, termín zavedenia jednej poisťovne sa presunie na júl 2014.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...