Odstávka vlády v USA svet nezasiahne, nesmie však trvať dlho

2.10.2013

PARÍŽ 2. októbra (WEBNOVINY) – Dopad čiastočného pozastavenia činnosti amerických vládnych úradov na svetovú ekonomiku by nemal byť výrazný, ak nepotrvá príliš dlho.

V utorok to vyhlásil eurokomisár pre ekonomiku a menové záležitosti Olli Rehn.

„Je veľkým sklamaním, že vláda USA musí čeliť obmedzeniu činnosti svojich inštitúcií kvôli neschopnosti politikov dosiahnuť dohodu,“ povedal Rehn na podujatí v Paríži.

„Za podmienky, že patová situácia (v Amerike) nepotrvá príliš dlho, dopad na globálnu ekonomiku by nemal byť príliš veľký. Ozdravovanie globálneho hospodárstva, ako aj ekonomiky Európskej únie však dosiaľ bolo veľmi krehké. Nepotrebujeme nové riziká alebo nové prejavy politickej nestability. To by mohlo stále neisté oživovanie hospodárstva vykoľajiť,“ dodal eurokomisár.

USA sú v núdzovom režime, milión ľudí má nútené voľno

Prezident Barack Obama zrušil pre krízu v krajine návštevu Malajzie, oznámil to v stredu malajzijský premiér Nadžíb Razak, ktorý tiež spochybnil jeho účasť na dvoch medzinárodných summitoch v Indonézii a Brunei.

Obama mal 11. októbra v rámci juhoázijského turné predniesť v Kuala Lumpur prejav. Namiesto neho však vystúpi americký šéf diplomacie John Kerry, oznámil Razakov úrad.

Od utorka si muselo neplatené voľno vziať takmer milión amerických federálnych zamestnancov. Činnosť štátnych úradov totiž čiastočne pozastavil spor medzi demokratickým prezidentom Barackom Obamom a republikánskymi poslancami v parlamente. Tí svoju podporu americkému rozpočtu na nový finančný rok, ktorý sa začal 1. októbra, podmienili zmenami v plánovanej reforme zdravotného poistenia, ktoré však prezident a poslanci Demokratickej strany odmietajú. Vyriešenie patovej situácie, ktorá nastala prvýkrát po 17 rokoch, je zatiaľ v nedohľadne.