Odvody a dane študenta pri brigádnických dohodách

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Kým do konca minulého roka platil z príjmu z dohôd odvody len zamestnávateľ, a to v sume 1,05 % z vyplácaného príjmu (úrazové poistenie so sadzbou 0,8 % a garančné poistenie so sadzbou 0,25 %), od začiatku januára tohto roka sa na príjmy z brigád vzťahujú 29,8-percentné sociálne odvody.

Od zdravotných odvodov je príjem z brigád oslobodený.

Samotný študent na odvodoch zaplatí 7 percent zo svojho príjmu a zamestnávateľ za neho odvedie zvyšných 22,8 % z príjmu. Od zdravotných odvodov je príjem zo študentských brigád naďalej oslobodený.

Existujú však aj výnimky. Študenti vo veku od 18 do 26 rokov majú pri platení odvodov na dohodu výnimku. Ak na jednu dohodu o brigádnickej práci zarobia v tomto roku do 155 eur mesačne, platí za nich tak ako v minulosti odvody len zamestnávateľ, a to vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy (úrazové a garančné poistenie). Sú však aj výnimky.

Viac informácii a aj prehľadnú kalkulačku na výpočet čistej mzdy pri dohodách o brigádnickej práci študentov nad 18 rokov pre rok 2013 nájdete —->v tomto článku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...