OECD pripravuje dohodu o vzájomnom poskytovaní informácií

PARÍŽ 14. februára (WEBNOVINY) – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pripravuje dohodu, v rámci ktorej by vlády poskytovali informácie o bankových kontách v offshorových krajinách zahraničným daňovým úradom. Podľa predstaviteľa OECD Pascala Saint-Amansa zatiaľ o štandardy poskytovania finančných informácií zahraničným vládam prejavilo záujem 42 krajín. Medzi nimi je Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Taliansko.

Švajčiarska vláda, ktorá v nedávnom období prejavila záujem o spoluprácu so zahraničnými daňovými úradmi, sa k tomuto návrhu postavila rezervovane. Švajčiarsko k dohode zaujme stanovisko v momente, keď sa stane globálnou normou.

Podľa návrhu OECD by banky, brokerské spoločnosti, niektoré poisťovne a investičné fondy museli informovať o účtoch, úrokoch, dividendách a o ďalších investičných príjmoch svoje vlády. Tie by zároveň automaticky sprístupnili tieto informácie krajinám, ktoré odsúhlasili dohodu o výmene informácií. „Pozbierate údaje a tie pôjdu ďalším subjektom,“ povedal Saint-Amans. EÚ predpokladá, že prostredníctvom daňových únikov ročne vlády prichádzajú o stovky miliárd dolárov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...