OECD zhoršila prognózu rastu najvyspelejších ekonomík

6.9.2012

PARÍŽ 6. septembra (WEBNOVINY) – Výhľad veľkých svetových ekonomík sa v posledných mesiacoch zhoršil, keďže kríza eurozóny sa rozšírila do jadra menovej únie, uviedla Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Organizácia, ktorá svoju predikciu rastu v roku 2012 zverejnila vo štvrtok, zároveň vyzvala Európsku centrálnu banku (ECB), aby intervenovala na dlhopisových trhoch s cieľom zastaviť turbulencie.

„Eurozóna zostáva epicentrom krízy,“ povedal novinárom hlavný ekonóm OECD Pier Carlo Padoan.

OECD zhoršila svoju prognózu pre Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny. Očakáva, že nemecké hospodárstvo v tomto roku posilní iba o 0,8 %. V májovej predikcii rátala s tým, že hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v roku 2012 zväčší o 1,2 %.

Francúzske hospodárstvo podľa terajšej prognózy vzrastie iba o 0,1 %. V máji OECD predpovedala rast o 0,6 %. Výhľad Talianska je ešte pochmúrnejší. Kým v máji OECD predpovedala pokles talianskeho HDP o 1,7 %, teraz očakáva jeho prepad o 2,4 %.

Nepriaznivý výhľad sa však netýka iba eurozóny. Pokiaľ ide o Veľkú Britániu, OECD v predošlej predikcii rátala s rastom o 0,5 %, teraz prognózuje pokles o 0,7 %. V prípade USA organizácia predpokladá iba mierne spomalenie rastu. V máji predpovedala rast o 2,4 %, teraz odhaduje, že posilnenie amerického HDP bude o 2,3 %. Ekonomika krajín G7 ako celku v tomto roku podľa OECD posilní o 1,4 percenta.