Opatrenia Ficovej vlády zvýšia podľa Simona ceny potravín

11.7.2012

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Opatrenia prvej, ako aj terajšej vlády pod vedením Roberta Fica budú mať podľa bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona za následok rast cien potravín.

Ako uviedol na stredajšom brífingu, v rokoch 2006 až 2010 vláda podporovala výstavbu slnečných kolektorov a bioplynových staníc na úkor poľnohospodárskej výroby.

„Za prvej Ficovej vlády sa najvýnosnejšou plodinou stal slnečný kolektor,“ povedal Simon.

V súčasnosti sa tak viac ako 20 tis. hektárov pôdy využíva namiesto produkcie potravín na výrobu elektrickej energie.

Ceny sú otázne

V prípade bioplynových staníc zase štát podporuje výrobu elektrickej energie zvýšenými výkupnými cenami a zároveň dotuje pestovanie kukurice. „Dvakrát dotovať a ešte nemať z toho ani potraviny nie je najlepšie,“ konštatoval Simon.

Ceny potravín budú podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka rásť, ale nesúvisí to s argumentmi, ktoré prezentoval Simon. „Treba vnímať, že úrody obilnín, predovšetkým krmovín sú podstatne nižšie ako v bežných rokoch, čiže môže dôjsť k nárastu cien týchto komodít, čo sa môže prejaviť aj v tom ďalšom spracovaní a konečnom predaji,“ uviedol Jahnátek v reakcii na vyjadrenie exministra.

O koľko však ceny potravín vzrastú je však podľa šéfa agrorezortu v súčasnosti ťažké hovoriť, keďže žatva ešte nie je na konci.

Vyššie nájomné za pôdu

Súčasná vláda Roberta Fica chce zase podľa exministra zvýšiť farmárom nájomné za pôdu, ktorú si prenajímajú od Slovenského pozemkového fondu a zároveň plánuje dvojité zdanenie nehnuteľností, keď raz budú musieť farmári platiť obci a raz štátu.

„Slovenský pozemkový fond dnes spravuje 25 % územia poľnohospodárskej pôdy tejto krajiny. Radikálne zvýšenie ceny nájomného na tejto výmere sa okamžite premietne do cien potravín,“ myslí si Simon. Slovenskí poľnohospodári totiž za nájom zaplatia podľa exministra medziročne takmer o 14 mil. eur viac.

Minister Jahnátek však označil tvrdenie o raste nájmov za pôdu pozemkového fondu za výmysel. „Vizionár Simon zase metie odbornú verejnosť, nikto nehovorí o zvýšení,“ povedal Jahnátek s tým, že cieľom je naopak ich zníženie. „V piatok máme stretnutie s ministerstvom financií, kde budeme hovoriť o opaku. Ideme hovoriť o zmene termínov splátok, znížení splátok a nie to, čo si pán Simon vymýšľa a hovorí do médií,“ dodal minister.