Operátori sa pobijú o lukratívne frekvencie v e-aukcii

23.4.2012

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Lukratívne frekvencie uvoľnené analógovým vysielaním sa nakoniec zrejme budú prideľovať v elektronickej aukcii.

Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa, ministerstvo v súčasnosti pripravuje novelu zákona o elektronických komunikáciách, v ktorej bude zapracovaná aj možnosť prideľovania frekvencií formou elektronickej aukcie.

„Ministerstvo plánuje v najbližšom čase túto novelu predložiť na rokovanie vlády SR,“ uviedol Kóňa. Ako doplnil, v súčasnosti rezort dopravy rokuje s Telekomunikačným úradom (TÚ) SR o konkrétnych podrobnostiach. „O spôsobe prideľovania frekvencií tzv. formou klasického výberového konania resp. elektronickej aukcie rozhodne Telekomunikačný úrad SR v súlade s návrhom novely zákona,“ dodal Kóňa.

Frekvencie v pásmach 800, 1 800 a 2 600 Megaherzov (MHz) vhodné na poskytovanie mobilných služieb štvrtej generácie (LTE) chce Telekomunikačný úrad prideľovať v tomto roku, pričom do užívania by ich operátori mali dostať už v roku 2013.

TÚ plánuje podľa predbežných návrhov vychádzajúcich z aktuálneho legislatívneho stavu rozdeliť najlukratívnejšie pásmo 800 MHz na tri časti, pričom zároveň obmedzí prídel frekvencií pre jednotlivých záujemcov. V prípade zapojenia nového mobilného operátora do súťaže, jednému z trojice Telekom, Orange a O2 by sa tak tieto lukratívne frekvencie vhodné na poskytovanie mobilných služieb štvrtej generácie neušli.