Oplotenie diaľničných úsekov bude stáť sedem miliónov eur

28.3.2012

BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. pripravuje tender na oplotenie ďalších úsekov diaľnic a rýchlostných ciest v predpokladanej dĺžke 262 kilometrov. Odhadované náklady prác, naplánovaných na tri roky od uzavretia zmlúv s budúcimi dodávateľmi, by mali predstavovať 6,9 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Súťaž má byť rozdelená na päť častí.

„Uvedený rozsah prác sa udáva ako predpokladaný rozsah, ktorý bude upresňovaný podľa skutočnej potreby formou konkrétnych objednávok vystavených v čase účinnosti zmluvy,“ informovala predbežne NDS vo Vestníku verejného obstarávania pred plánovaným vyhlásením súťaže.

Diaľničiari chcú dať oplotiť úsek D2 od hraníc s Českou republikou po Bratislavu v dĺžke 39,9 kilometra a za predpokladanú cenu 1,08 mil. eur. Práce pri oplotení úsekov D1 Horná Streda – Ilava a D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Strážov v dĺžke 60,3 kilometra by mohli stáť predbežne 1,57 mil. eur.

Oplotené majú byť aj úseky R1 Hronský Beňadik – Lehôtka pod Brehmi a Šášovské Podhradie – Kováčová i R2 Budča – Zvolen v dĺžke 71 kilometrov, pričom odhadované náklady majú byť 1,89 mil. eur. Súčasťou plánovaného tendra bude aj oplotenie R1 medzi Trnavou a Nitrou v dĺžke 82,5 kilometra.

Tieto práce by podľa predpokladanej ceny mohli stáť 2,15 mil. eur. Oplotenie má dostať aj 8,3-kilometrový úsek D1 Beharovce – Široké predbežne za 215 tis. eur bez DPH.

NDS zaplatí za dokončenie oplotenia na úseku D1 Trnava – Horná Streda 849,5 tis. eur bez DPH. Je to o 62 % menej oproti pôvodnej predpokladanej cene prác vo výške 2,23 mil. eur. Dokončenie oplotenia má podľa diaľničiarov zabrániť kolíziám vozidiel s divokou zverou prebiehajúcou cez diaľnicu.

Zákazku získalo vo verejnej súťaži s 26 účastníkmi stavebné združenie vedené bratislavskou spoločnosťou Alpine Slovakia, spol. s r.o. Ďalším členom skupiny je firma Rekos, s.r.o. z Bratislavy. Podľa tendra, vyhláseného vlani v septembri, práce na dokončení oplotenia diaľničného úseku by mali trvať dva roky.

Na nákladoch pre doplnenie oplotenia na úseku D1 Liptovský Mikuláš – Liptovský Hrádok ušetrí NDS vyše 61 %. Namiesto predpokladaných 700 tis. eur ju to vyjde na vysúťaženú cenu 270,8 tis. eur bez DPH. Podľa toho istého zdroja liptovskú časť diaľnice oplotí žilinská firma Hastra, s.r.o., keď uspela v tendri spomedzi 26 predložených ponúk. Práce by mali podľa podmienok súťaže trvať trinásť mesiacov.