Opozícia budú riešiť druhý pilier za okrúhlym stolom

20.6.2012

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Opozičné strany chcú hovoriť o budúcnosti dôchodkového systému na Slovensku a o druhom dôchodkovom pilieri za okrúhlym stolom.

SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH chcú na budúci štvrtok podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka zvolať na pôde Národnej rady SR okrúhly stôl za účasti politických strán, profesijných a mimovládnych organizácii.

„Pozveme široký okruh odborníkov, aby sme počuli naozaj hlas verejnosti, odbornej verejnosti, pretože podľa nášho hlbokého presvedčenia návrh na zníženie príspevkov do druhého piliera o päť percent, čo je tá najaktuálnejšia informácia, ktorú z vládnych kruhov máme, nie je konsolidačné opatrenie, je to antikonsolidačné opatrenie,“ vyhlásil na stredajšej tlačovej besede Ľudovít Kaník.

Opozičné strany už zbierajú podpisy na podporu zachovania súčasných deväťpercentných odvodov do druhého piliera. „Máme viac než 22-tisíc podpisov a tento počet neustále rastie,“ spresnil aktuálny počet podpisov pod petíciou Kaník. Strany chcú podľa jeho slov pod petíciu získať minimálne 100-tisíc podpisov občanov, avšak v prípade úspechu sa nechcú zastaviť pri tomto čísle.

Súčasná deväťpercentná výška príspevku do druhého dôchodkového piliera by sa mala podľa predstavených zámerov vlády Roberta Fica znížiť na štyri percentá z hrubej mzdy sporiteľa. K tomu by si však mohol sporiteľ priplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu, pričom o túto sumu by si mohol znížiť základ dane.