Opozícia zrecykluje petíciu za odvody do druhého piliera

7.6.2012

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Opozičné strany SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd neorganizujú novú petičnú akciu na podporu zachovania súčasných odvodov vo výške deväť percent do druhého piliera, ale budú pokračovať v petícii, ktorú ešte v roku 2009 iniciovalo občianske združenie Sporiteľ.

Za toto občianske združenie je oprávnený konať súčasný predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. „Nadväzujeme na petíciu, ktorú robil Sporiteľ, pokračujeme v nej,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Kaník.

Koľko podpisov vyzbieralo združenie však nepovedal. Avizoval, že prvé počty podpisov by mali byť známe o dva týždne. Podľa neho trojica opozičných strán využije rôzne formy zberu podpisov. „Silná je spontánnosť, ľudia si to sťahujú cez internet,“ povedal.

Podpredseda Most-Híd Ivan Švejna v petícii vidí zmysel, pretože už v čase prvej vlády Roberta Fica prebiehala podobná petičná akcia, ktorá mala úspech. Podpísalo sa pod ňu viac ako 100-tisíc občanov a výsledkom bolo, že sa neznížil príspevok do druhého piliera. Vtedy bol Švejna členom petičného výboru. Okrem neho tam bola aj Iveta Radičová, Július Brocka z KDH a ďalší traja členovia.

Tri opozičné strany SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd v stredu avizovali pred médiami, že aktívne podpora petíciu, ktorá má za cieľ pozbierať podpisy občanov, ktorí sú za zachovanie súčasnej výšky odvodov na úrovni deviatich percent.
Opozícia tak reaguje na zámer vlády Roberta Fica znížiť terajší deväťpercentný príspevok na tri alebo štyri percentá z hrubej mzdy sporiteľa.

„Spoločne sme sa zhodli na tom, že pripravovaný vládny zásah do druhého piliera znamená tak masívne zníženie dôchodkových úspor občanov s priamym negatívnym dopadom na zníženie výšky dôchodku, na zvýšenie tlaku na posúvanie veku odchodu do dôchodku, že to významne ohrozuje stabilitu verejných financií,“ povedal Kaník.