Opoziční poslanci chcú zastaviť ničenie podnikateľov

18.10.2013

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Podpredseda KDH Miloš Moravčík a podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna chcú zastaviť ničenie podnikateľov.

Preto pripravili webovú stránku, ktorá má ambíciu upozorniť verejnosť na to, že sa vláda chystá zaviesť novú daň s názvom „daňová licencia“.

Majú ju platiť firmy, ktoré dosahujú malé zisky alebo sú v strate. Ministerstvo financií zatiaľ kalkuluje s jej výškou v priemere na úrovni 1 000 eur.

„Cieľom tejto aktivity je vytvoriť tlak na vládu, aby upustila od zavedenia novej škodlivej dane. Ľudia sa môžu pridať na facebookovej stránke www.facebook.com/StopNiceniuPodnikatelov a vyjadriť tu aj svoje názory na novú daň,“ povedal Moravčík.

Vláda podľa Moravčíka namiesto toho, aby sa konečne uskromnila vo svojich výdavkoch, našla ďalšiu obeť. „Budú ňou najmä malé firmy, ktoré postihla kríza a potácajú sa na hranici ziskovosti. Tie budú musieť štátu platiť ďalšie peniaze, aj keď majú problém prežiť,“ povedal s tým, že nová daň odradí od podnikania mnohých, ktorí o tom uvažujú.

Boj za ekonomickú slobodu je podľa Švejnu večný. „Dane budú vždy predmetom diskusií. Vyvolení veľkopodnikatelia si vedia vybaviť daňovú úľavu, dotáciu alebo aj odkúpenie stratovej časti firmy štátom. Za to však vždy niekto musí zaplatiť,“ povedal pre agentúru SITA. Tentokrát to budú podľa neho malí a strední podnikatelia, ktorí majú navyše tú smolu, že sa im až tak nedarí. „Ja si takto solidaritu nepredstavujem,“ dodal.