Opoziční poslanci presviedčajú o bezpečnosti druhého piliera

21.9.2012

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Podľa poslancov Národnej rady SR Ivana Švejnu (Most-Híd) a Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) sa stále oplatí zostať v druhom pilieri dôchodkového sporenia.

„Akciové trhy od začiatku tohto roka rastú dvojciferne, čiže teraz je ten správny čas na investície a nie je správne obmedzovať investovanie práve v čase, keď je priestor pre rast,“ uviedol Štefanec v piatkovej parlamentnej rozprave ku správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2011.

Výnosnosť druhého piliera v minulosti ovplyvnil prepad akciových trhov. Nepriaznivo sa jej dotkla aj novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prikazovala výnosnosť v polročnom rozmedzí.

„V prvom pilieri je strata 1,8 miliardy eur, čo je jasný dôkaz, že s prvým pilierom je treba niečo robiť. Nedá sa to porovnávať s výnosnosťou v druhom pilieri,“ skonštatoval Štefanec.

„Napriek tomu, že vláda pristúpila k drastickému zníženiu príspevkov do druhého piliera pre všetkých sporiteľov o 500 mil. eur ročne, aj napriek tomu je výhodnejšie zostať v druhom pilieri a nenechať tieto úspory vláde, aby ich prejedla,“ uzavrel Štefanec.