Optimizmus medzi investormi zvýšil ceny ropy

22.8.2012

NEW YORK 22. augusta (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok rástli vďaka očakávaniam, že Európska centrálna banka (ECB) podnikne ďalšie kroky v boji proti dlhovej kríze v eurozóne.

Banka v pondelok odmietla potvrdiť medializované informácie, podľa ktorých zvažuje intervencie na dlhopisových trhoch v prípade, že náklady na pôžičky členských štátov eurozóny prekročia kritické hranice.

Medzi investormi však prevláda optimizmus, že ECB pristúpi k opatreniam na zníženie úverových nákladov problémových krajín, akými sú Španielsko a Taliansko.

Ceny britskej ropy Brent posilnili o 94 centov na 114,64 USD za barel. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 71 centov na 96,68 USD za barel.

Ceny zlata v utorok rástli už piaty deň za sebou. Dopyt po vzácnom kove podporili najmä špekulácie o ďalších krokoch ECB v boji proti dlhovej kríze.

Spotová cena zlata bola o 18:22 GMT na úrovni 1 638,83 USD za uncu, čo bolo o 1,2 % viac ako záverečná hodnota z pondelka. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 19,90 USD na 1 642,90 USD za uncu.