Oslabili ceny ropy a zlacnelo aj zlato

19.11.2013

NEW YORK 19. novembra (WBNOVINY) – Ceny ropy v pondelok oslabili. Smerom nadol ich zatlačili očakávania, že americký Federálny rezervný systém (Fed) by mohol obmedziť svoj program nákupov dlhopisov.

Šéf pobočky Fed-u vo Filadelfii Charles Plosser totiž povedal, že lepšie ekonomické podmienky a situácia na trhu práce naznačujú, že centrálna banka USA by mala stanoviť konkrétnu sumu na program nákupov dlhopisov a po vyčerpaní tejto sumy by mala program ukončiť.

Januárové dodávky londýnskej ropy Brent uzavreli nižšie o 3 centy na úrovni 108,47 USD za barel. Decembrové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 81 centov na 93,03 USD za barel.

Zlato v pondelok zlacnelo o viac ako o 1 %. Slabé fyzické nákupy zlata podnietili obchodníkov k tomu, aby si vybrali zisky po troch dňoch rastu ceny. Okrem toho posilnenie akciového trhu poškodilo príťažlivosť žltého kovu ako bezpečného útočiska. Spotová cena zlata do 20:39 GMT klesla o 1,3 % a 1 272,54 USD za uncu.

Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 15,10 USD na úrovni 1 272,30 USD za uncu.