Osobitný odvod zníži zisky slovenských bánk, tvrdí Moody’s

2.10.2012

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie slovenskej vlády zdvojnásobiť osobitný odvod z bankových vkladov poškodí ich ziskovosť a úverovú spoľahlivosť, prípadne naruší ich úverovú kapacitu, uviedla medzinárodná ratingová agentúra Moody’s.

„Podľa nášho názoru stúpajúce daňové náklady ešte viac utlmia schopnosť bánk tvoriť zisk, ich vnútornú tvorbu kapitálu, prípadne ich kapacitu poskytovať nové úvery,“ uviedla Moody’s v správe, ktorú zverejnila v pondelok večer.

Moody’s dodala, že slabé a neisté ekonomické prostredie Slovenska a rastúci tlak na úrokové marže v dôsledku väčšej konkurencie na trhu pravdepodobne zo strednodobého hľadiska vytvoria tlak na ziskovosť slovenských bánk.

Osobitný odvod, ktorý zaviedla predošlá vláda v januári iba pre korporátne vklady, a to na úrovni 0,2 %, sa rozšíril aj na retailové vklady a zvýšil sa na 0,4 %. Vláda pritom rozhodla, že banky musia v tomto roku zaplatiť aj mimoriadny odvod na úrovni 0,1 % bankových zdaniteľných ziskov. Zisky slovenských bánk v prvej polovici tohto roka klesli o takmer 40 % na 275,5 mil. eur, uviedla v septembri Slovenská národná banka. Dodala však, že tento pokles nakoniec bude iba na úrovni 25 % po úprave o pozitívne jednorazové efekty evidované v roku 2011.