Otázka jednej zdravotnej poisťovne rozdeľuje občanov

18.12.2012

BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Zrušenie možnosti výberu zdravotnej poisťovne a zavedenie jednej zdravotnej poisťovne pokladá za správne 41 % a za nesprávne 46 % občanov.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý od 7. novembra do 13. novembra uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s agentúrou Focus na vzorke 1 013 dospelých obyvateľov Slovenska.

K otázke sa nevedelo vyjadriť 13 % respondentov. Informoval o tom Inštitút pre verejné otázky.

Schvaľovanie zrušenia možnosti výberu zdravotnej poisťovne podľa výsledkov prieskumu prevažuje nad kritikou tohto kroku iba u ľudí s najnižším vzdelaním, vykonávajúcich nekvalifikované manuálne profesie a u občanov nad 65 rokov.

V tomto prostredí je však aj nadpriemerné zastúpenie odpovedí „neviem“. „Výrazne kritickejšie sa k zavedeniu jednej zdravotnej poisťovne stavajú ľudia s vyšším vzdelaním, vykonávajúci kvalifikované profesie, študenti a podnikatelia, obyvatelia najväčších miest,“ uvádza IVO.

Podpora existencie len jednej zdravotnej poisťovne prevažuje nad odmietaním tejto požiadavky u obyvateľov Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja, kde takýto krok schvaľuje približne polovica obyvateľov. Naopak v Bratislavskom, Trenčianskom a Košickom kraji schvaľuje zavedenie jednej poisťovne menej ako tretina obyvateľov.

Nadpriemerný súhlas so zrušením možnosti výberu zdravotnej poisťovne je medzi prívržencami Smeru-SD, z ktorých tento krok podporuje 55 % a odmieta 32 %.

Nasledujú občania hlásiaci sa k strane Most-Híd, z ktorých systém jednej zdravotnej poisťovne podporuje 49 % a proti tomuto opatreniu je 34 % z nich. Najnižšou podporou a najvyšším odmietaním sa vyznačujú prívrženci SDKÚ-DS. Za len jednu zdravotnú poisťovňu je 18 % z nich a 75 % je za zachovanie súčasnej možnosti výberu poisťovne. Pri prívržencoch strany SaS unitárny systém zdravotného poistenia podporuje 26 % opýtaných a 68 % s týmto zámerom nesúhlasí.