Oživenie ekonomiky je nevyhnutné, nezamestnanosť je rekordná

WASHINGTON 9. júla (WEBNOVINY) – Eurozóna musí prijať koordinované opatrenia na oživenie hospodárskeho rastu.

Píše sa to v kritickom stanovisku Medzinárodného menového fondu (MMF) k stavu ekonomiky v spoločnej menovej únii, zverejnenom v pondelok.

„Rast je naďalej slabý a nezamestnanosť je na rekordných maximách. Veľmi dôležité sú preto spoločné opatrenia na ozdravenie finančného sektora a pokročenie v prípravách bankovej únie,“ píše sa v neobvykle kritickej pravidelnej správe o stave ekonomiky eurozóny z dielne MMF. „Nevyhnutné je oživenie rastu a zlepšenie stavu na trhu práce, a to si bude vyžadovať kroky na viacerých frontoch. Rozdrobený prístup naopak môže ešte viac podkopať dôveru a opäť zvýšiť zraniteľnosť menovej únie,“ varuje ďalej MMF.

Hrozbu pre prežitie spoločnej meny, ktorá bola viditeľná pred 12 mesiacmi, zahnali kroky Európskej centrálnej banky, ktorá vyhlásila, že na stabilizáciu trhov s dlhopismi je pripravená aj priamo zakročiť, píše sa tiež vo vyhlásení MMF. Fond však tento pokrok hodnotí ako nedostatočný na to, aby sa dalo hovoriť o konci krízy. Lídrov eurozóny vyzýva, aby sa sústredili na urgentne potrebný boj s rekordnou nezamestnanosťou, ktorá ohrozuje ekonomickú aj politickú budúcnosť celého regiónu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...