Oživený predaj domov v USA zvýšil ceny ropy aj zlata

27.4.2012

NEW YORK 27. apríla (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok stúpli, keďže slušné oživenie predaja domov v USA posilnilo ekonomický optimizmus po tom, ako americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu sľúbil, že podnikne ďalšie kroky s cieľom udržať hospodárske zotavovanie.

Zisky ropy však obmedzovalo to, že index ekonomickej dôvery eurozóny, ktorý zostavuje Európska komisia, v apríli klesol viac, ako sa očakávalo.

Rovnako ako v stredu však ropu podporil rast akciového trhu a do určitej miery aj slabší dolár. Júnové dodávky londýnskej ropy Brent zdraželi o 80 centov na 119,92 USD za barel. Júnové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 43 centov a uzavreli na úrovni 104,55 USD za barel.

Cena zlata vo štvrtok posilnila o takmer 1 %. Deň po tom, ako šéf Fed-u Ben Bernanke povedal, že centrálna banka USA je pripravená opäť stimulovať ekonomiku, investori nakupovali riskantnejšie aktíva. Zlato, ktoré tento rok väčšinou kopírovalo ceny riskantnejších aktív, vo štvrtok posilňovalo už tretí deň aj pre to, že americký akciový trh stúpol.

Spotová cena zlata do 19:34 GMT vzrástla o 0,8 % na 1 656,89 USD za uncu. Júnové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli vyššie o 18,20 USD na úrovni 1 660,50 USD za uncu.