Pacienti si vydýchnu, lekári a poisťovňa sa dohodli

4.7.2012

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) – Všeobecná zdravotná poisťovňa a zástupcovia ambulantných lekárov sa po niekoľkých dňoch intenzívneho rokovania v stredu ráno napokon dohodli.

„Všetci lekári na základe dohody sú od tejto chvíle zmluvnými lekármi, teda tí, ktorí boli zmluvnými lekármi do 30. júna, sú od tejto chvíle zmluvnými lekármi a vracajú sa do pôvodného režimu. Pacient prestáva platiť za lieky a všetky vyšetrenia sa robia v obvyklom režime. Zmluvy budú administratívne doriešené v najbližších dňoch,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian

Lekári prijali kompromis VšZP, ktorá ponúkala navýšenie platieb o 8 %, zároveň sa vzájomne dohodli aj na navýšení bodu za preventívne prehliadky ako u detských lekárov, tak i všeobecných lekárov pre dospelých. Navýšenie bude z 0,028 na 0,031 bodu.

„Nie sú to veľké čísla, ale pre nás to znamená, že sa ocenila prevencia ako taká. Jedna preventívna prehliadka je teraz okolo 10 – 15 eur, čiže navýšenie bude možno 1 euro,“ povedala Kvetoslava Prcúchová, prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast.

Generálny riaditeľ Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor prostredníctvom médií upozornil lekárov, že od stredy lekári nepotrebujú vystavovať žiadosť o úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti a nepotrebujú písať na recept „nezmluvný poskytovateľ“.

Podľa slov generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia sa dohoda dosiahnutá v stredu premietne aj do súčasných platných zmlúv s poskytovateľmi, týka sa to aj ústavnej zdravotnej starostlivosti či polikliník.

„VšZP nedovolí asymetriu v cenách. Dohoda, ktorá bola dosiahnutá, platí aj na lekárov, ktorí podpísali alebo ktorí podpíšu,“ dodal Forai.

Ako ďalej uviedol, pre všetkých je dohoda zaväzujúca do budúcnosti tak, aby spolupracovali, hľadali riešenia, aby občan mal zabezpečenú kvalitnú, dostupnú zdravotnú starostlivosť.

„Od spokojnosti je ďaleko, ale týmto podpisom nič nekončí, snáď možno len začína. V tejto chvíli sme prijali riešenie, ktoré bolo asi už jediné možné,“ povedal Kollár.