Palivá budú po viac ako štvrťroku opäť drahšie

20.7.2012

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – V sobotu sa po viac ako štvrťroku prvýkrát zvýšia ceny pohonných látok. Benzíny a nafta zdražejú priemerne o 1,5 centu za liter.

Ako agentúru SITA v piatok informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk, priemerná cena najpredávanejšieho benzínu 95 Natural sa zvýši takmer na 1,530 eura za liter a priemerná cena nafty dosiahne hodnotu 1,395 eura za liter.

Aktuálne zdražovanie pohonných látok je prvé od apríla tohto roku. Spôsobil ho vývoj cien benzínov a nafty na burze v Rotterdame, ktorá je rozhodujúca pre vývoj cien pohonných látok na Slovensku.

„Za posledné tri týždne, od poslednej zmeny cien pohonných látok na Slovensku (benzíny a nafta vtedy zlacneli v priemere o 1,5 centu za liter), sa ceny benzínov na burze v Rotterdame zdvihli už o 6 centov za liter. Nafta tam za ten istý čas zdražela dokonca o 7 centov za liter,“ uviedol Novotný.

V porovnaní s obdobím, kedy pred prvým zlacnením v tomto roku na Slovensku sa naposledy zdražovalo, sa benzíny v Rotterdame dostali na hodnotu o 6 centov za liter nižšiu a nafta o 1,5 centu za liter nižšiu.

V našej krajine za tú istú dobu benzíny klesli o 9 centov za liter, nafta dokonca o 10 centov za liter.

Benzíny by teda mohli zdražieť celkovo o 3 centy za liter, nafta až o 8,5 centu za liter. V prípade stagnácie cien na burze v Rotterdame môžeme aj v najbližších týždňoch očakávať rast cien benzínov a najmä nafty.

Na svetových trhoch by museli podstatne klesnúť ceny, aby sa hrozba ďalšieho zdraženia skončila.