Panasonic vyhodí polovicu zamestnancov, ktorí vyrábajú čipy

24.10.2013

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Japonská spoločnosť Panasonic pripravuje výrazné prepúšťanie pracovníkov, ktorí vyrábajú čipy.

Z celkového počtu 14 tis. týchto zamestnancov chce spoločnosť prepustiť polovicu a možno predať niektoré továrne. Informoval o tom denník Nikkei.

Spoločnosť obmedzuje výrobu čipov, keďže v tejto oblasti klesajú marže pre silnú konkurenciu predovšetkým juhokórejských spoločností.

Tento krok zvýrazňuje rozhodnutie šéfa spoločnosti Panasonic Kazuhira Tsugu zbaviť sa tých oblastí podnikania, ktoré prinášajú nízke marže a sústrediť sa na produkty, ktoré budú spoločnosti prinášať vysoké marže, aby sa ukončilo obdobie stratových rokov.

Panasonic vyrába čipy v dvoch japonských prefektúrach Toyama a Niigata a ďalej aj v Číne, Indonézii, Malajzii a v Singapure. Prepúšťanie sa pravdepodobne dotkne tovární mimo Japonska. Výdavky spojené s prepúšťaním by v aktuálnom hospodárskom roku, ktorý sa skončí v marci, mali podľa predpokladov dosiahnuť výšku 50 mld. jenov (JPY). V hospodárskom roku 2012 spoločnosť Panasonic vykázala prevádzkovú stratu 184 mld. JPY.

(1 EUR = 133,95 JPY)