Papiereň v Harmanci vlani výrazne prehĺbil stratu

26.8.2012

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Výrobca hygienického papiera SHP Harmanec, a.s. dosiahol v minulom roku tržby z predaja tovaru vo výške 35,15 mil. eur, čo je v medziročnom porovnaní pokles o 13,5 percenta.

Podnik vlani zaznamenal aj 6,6-percentný nárast tržieb z predaja vlastných výrobkov na 57,1 mil. eur.

Ako však vyplýva z údajov zverejnených v Obchodnom vestníku, strata podniku sa ku koncu vlaňajška prehĺbila na 1,9 mil. eur. V roku 2010 predstavovala strata papierní 472 tis. eur.

Pod nepriaznivý vývoj hospodárskych výsledkov spoločnosti sa mohlo podpísať zvyšovanie cien vstupov, teda zberového papiera i buničiny. Ako totiž nedávno informoval generálny sekretár Zväzu celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) Juraj Dlhopolček, papierenské odvetvie po miernom raste v roku 2010 vlani čelilo neúmerne sa zvyšujúcim cenám energií a neprimeraným tlakom obchodných reťazcov na ceny.

„Od začiatku tohto roka pokračujú tieto negatívne vplyvy, ktoré vlani odštartovalo aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) a úsporné opatrenia vlády vo firmách a inštitúciách,“ uviedol Dlhopolček. Ako dodal, v sortimente hygienických papierov sa očakáva v lepšom prípade stagnácia, vývoj pri grafických papieroch bude závislý od toho, či sa ekonomika EU prepadne do recesie.

Spoločnosť SHP Harmanec, a.s. sa špecializuje na výrobu hygienických papierových výrobkov pod spoločnou obchodnou značkou Harmony. Od roku 2002 je firma súčasťou SHP Group, ktorá zastrešuje 8 spoločností v šiestich krajinách Európy s celkovým ročným obratom 120 mil. eur. SHP Group patrí medzi troch najväčších producentov hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe.