Paríž akceptuje holandského kandidáta na šéfa Eurogroup

PARÍŽ 21. januára (WEBNOVINY) – Francúzsko predpokladá, že novým šéfom skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) sa stane Jeroen Dijsselbloem.

Oficiálne bude pravdepodobne zvolený na pondelňajšom stretnutí ministrov v Bruseli. Vyhlásil to v nedeľu francúzsky minister financií Pierre Moscovici a naznačil tak, že Francúzsko sa napriek výhradám zmierilo s nevyhnutným.

Len minulý týždeň pritom Moscovici povedal nemeckej tlači, že potrebuje viac informácií o cieľoch svojho holandského kolegu a nepredpokladá jeho zvolenie skôr ako vo februári.

Dijsselbloem snáď bude podporovať Európu aspoň s takým zanietením ako odchádzajúci šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker, povedal Moscovici v televíznom rozhovore.

„Naďalej ho však žiadam, aby povedal, aká je jeho vízia toho, čo pre Európu očakáva. To je to najmenej, čo by sme od neho mali očakávať – že pán Dijsselbloem nám povie, čo očakáva a chce,“ vyhlásil minister. Dodal, že verí v „pokračovanie tradície pána Junckera“ a pripomenul, že Juncker odviedol dobrú prácu pri potvrdení kľúčových úloh Berlína a Paríža v európskej ekonomike.

„Eurozóna ako celok možno bude tento rok v recesii. Nebude to ale prípad Francúzska a ja naďalej predpokladám rast na úrovni 0,8 %,“ odpovedal Moscovici na otázku o ekonomickom raste. V médiách istý čas ako možný kandidát na šéfa euroskupiny kolovalo aj meno francúzskeho ministra. „Ja to nebudem. Nikdy som nebol kandidátom na túto funkciu,“ vyvrátil túto informáciu Moscovici. Úloha predsedu skupiny európskych ministrov financií zahŕňa vedenie ich mesačných stretnutí a ich medzinárodnú reprezentáciu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...