Paríž bude diskutovať, nedeľný predaj chrlí súdne spory

PARÍŽ 30. septembra (WEBNOVINY) – Francúzska vláda je pripravená diskutovať s maloobchodníkmi o možnej zmene zákona, ktorý v krajine prísne obmedzuje nedeľný predaj.

Nemieni však meniť pravidlá predaja neskoro večer a v noci. V nedeľu to vyhlásili francúzska ministerka obchodu a minister rozpočtu.

„Zákon o nedeľnom predaji sa zmenil na mašinériu, ktorá chrlí súdne spory. No s ohľadom na to, že máme zamestnancov, ktorí chcú pracovať, a nakupujúcich, ktorí chcú nakupovať, nemohli by sme sa pokúsiť nájsť nejakú cestu na vhodnú odpoveď?“ povedal minister rozpočtu Bernard Cazeneuve v rozhovore pre rádio Europe 1.

S jeho slovami podľa všetkého súhlasí aj ministerka obchodu Sylvia Pinelová. „Budeme pracovať s predstaviteľmi maloobchodného sektora, aby sme vyriešili otázku nedeľného predaja,“ povedala Pinelová pre nedeľník Journal de Dimanche.

Dodala však, že nemieni ustupovať pri téme večerného a nočného predaja. Zjavne tak reagovala na rozhodnutie súdu z pondelka minulého týždňa, ktorý napriek protestom zamestnancov zakázal predajni kozmetiky siete Sephora na parížskej ulici Champs Elysées mať otvorené po 21. hodine večer. „Nočná práca musí ostať výnimkou, aby sme dokázali uchrániť zdravie a voľný čas zamestnancov,“ povedala ministerka.

V spore o predaj v nedeľu a počas večerov a nocí vo Francúzsku stoja na jednej strane odborové organizácie, ktoré sa snažia chrániť pracovný týždeň s dĺžkou 35 hodín. Na druhej strane sú však maloobchodníci a dokonca aj niektorí ich zamestnanci, ktorí v čase rekordne vysokej nezamestnanosti a ekonomickej stagnácie bojujú za možnosť zlepšiť svoje obchodné výsledky. Napriek zákazu a hrozbe právnych sankcií boli v Paríži v nedeľu otvorené obchodné domy Leroy Merlin a Castorama.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...