Päť miliónov Španielov nemá prácu, najviac od smrti Franca

MADRID 4. marca (WEBNOVINY) – Počet evidovaných nezamestnaných v Španielsku vo februári prekročil hranicu piatich miliónov osôb.

V pondelok o tom informovalo španielske ministerstvo práce. Počet ľudí, ktorí sú registrovaní ako poberatelia podpory v nezamestnanosti, vo februári stúpol o 59 444 na 5,04 mil. osôb.

Celková miera nezamestnanosti sa vykazuje samostatne a štvrťročne, v štvrtom kvartáli bola na úrovni 26,02 %. Je to najvyššia miera nezamestnanosti v krajine, odkedy sa v Španielsku v roku 1975 po smrti generála Francisca Franca obnovila demokracia.

Španielsku sa zatiaľ nepodarilo zotaviť sa z kolapsu realitného trhu v roku 2008. Vláda premiéra Mariana Rajoya zaviedla v krajine škrty vo výdavkoch a zvyšovanie daní. To vyvolalo v španielskych uliciach silné protesty. Španielska vláda má v pláne v období medzi rokmi 2012 a 2014 ušetriť 150 mld. eur.

Španielska ekonomika sa vráti k rastu v treťom alebo vo štvrtom štvrťroku. Minulý týždeň to vyhlásil tajomník španielskeho ministerstva hospodárstva Fernando Jimenez Latorre.

Španielska ekonomika sa v minulom roku zmenšila o 1,4 %. V tomto roku by mala ekonomika podľa odhadov ekonómov poklesnúť približne v rovnakej miere. Oficiálna vládna prognóza však počíta s tým, že ekonomika Španielska v tomto roku poklesne o 0,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...