Pavel Kravec rozdal svoj zlatý padák, nepovedal však komu

19.7.2012

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Bývalý šéf Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s. Pavel Kravec už rozdelil peniaze zo svojho „zlatého padáku“ na dobročinné projekty.

Potvrdil to vo štvrtok pre agentúru SITA, neuviedol pritom, akú sumu a na aké projekty poskytol.

„Je mi ľúto, ale o tomto budem informovať až na konci roka po realizácii projektov,“ dodal.

Prišlo mu veľa žiadostí

O rozdelení prostriedkov z vysokého odstupného podľa neho oznámil po „provokatívnej a ironickej výzve TV Markíza“, aby sa ľudia hlásili, lebo to ešte možno stihnú. „Prišlo mi asi sto zúfalých žiadostí,“ tvrdí Kravec.

Po tom, čo ho minister dopravy Ján Počiatek v apríli odvolal z postov predsedu predstavenstva a zároveň generálneho riaditeľa ZSSK, získal vysoké odstupné takmer 170 tis. eur.

Po odvedení dane dostal v čistom necelých 138 tis. eur len za výkon funkcie generálneho riaditeľa.

„Pre túto formu vzdania sa zlatého padáku som sa rozhodol na základe jeho právnej podstaty a intervencie občanov, ktorí sa vo svojich stanoviskách síce vyjadrovali kriticky k jeho výške, ale zároveň zdôrazňovali jeho legitimitu, moje právo na rozhodnutie o jeho použití a zneužívanie mojej osoby ako prostriedku politického boja medzi stranami,“ vyhlásil Kravec ešte začiatkom tohto týždňa. K tomu, či odstupné považuje za primerané, sa nevyjadril.

Peniaze mal vrátiť spoločnosti

Pôvodne mal peniaze vrátiť Železničnej spoločnosti Slovensko, nakoniec sa rozhodol podporiť rôzne projekty.

„Moje rozhodnutie som zdôvodnil vo vyhlásení. Neukradol som, nevytuneloval som, a preto som sa rozhodol pomôcť tam, kde to má zmysel,“ dodal Kravec pre agentúru SITA.

Momentálne si hľadá zamestnanie, ale podľa neho všetci, ktorí mu dávali nádej na uplatnenie, sa po kauze „zlatého padáku“ neozvali.

Kravec bol na čele ZSSK devätnásť mesiacov, od septembra 2010 do apríla tohto roka, ako nominant vtedajšieho ministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Po zverejnení informácií o neprimerane vysokom odstupnom sa členstva v KDH vzdal spolu s ďalším bývalým vedúcim manažérom ZSSK Pavlom Tarcalom.

Ten mal po odchode dostať 107 tis. eur a peniaze mal tiež vrátiť. Vysoké odstupné dostali aj ďalší nominanti KDH, ktorí však neboli členmi strany. Bývalý podpredseda ZSSK Jaroslav Paulický mal dostať 135 tis. eur, odvolaná šéfka Slovenskej pošty, a.s. Marcela Hrdá takmer 178 tis. eur a bývalý generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. Pavol Ďuriník 96 tis. eur.