Peniaze sestrám pôjdu cez vyššie platby od štátu

27.4.2012

POPRAD 27. apríla (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská aj na piatkovom stretnutí so zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami na ich sneme v Poprade uviedla, že záväzok zvýšenia platov zdravotných sestier nebol vykrytý.

Na rokovanie sestier však prišla s návrhom, ktorý by mal sestry upokojiť. “Legislatívu sme nastavili tak, aby sa našli zdroje už v existujúcom systéme, ktoré sa prerozdelia na vykrytie tohto záväzku, a to, čo sme dnes priniesli ako nové, je dohoda o spôsobe, akým by sme vedeli rozpustiť, aj keď nesystémovú platbu, rezervu 50 mil. eur, spolu s ministerstvom financií,“ uviedla v piatok Zvolenská. Podmienkou je, aby pri tom boli súčinné všetky zdravotné poisťovne a všetci zamestnávatelia.

Peniaze chce ministerka dostať do systému formou zvýšenia platieb štátu za svojich poistencov, keďže je to jediná možnosť. Od poisťovní a zamestnávateľov požaduje, aby tieto peniaze použili len na riešenie krízového stavu a budú viazaná na riešenie mzdových nárokov zdravotníckych pracovníkov.

„Budeme požadovať nevytvárať správny fond z týchto peňazí, nevytvárať z toho zisky a hlavne rozdistribuovať peniaze do systému rovnomerne a spravodlivo medzi všetky segmenty,“ uviedla ministerka. Tieto peniaze by sa mali dostať nielen do ústavnej zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj do ambulancií.

Za najdôležitejší považuje ministerka záväzok zamestnávateľov, aby tieto peniaze nepoužili na vykrývanie starých dlhov, prípadne investícií. „Sú to prostriedky určené na plnenie zákona ohľadne mzdových nárokov zdravotníckych pracovníkov,“ povedala. Ministerka priznala, že toto riešenie je len riešením do konca roka.

Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej použitie rezervy je riešením na preklenutie obdobia, „kým sa neprijmú ďalšie zákony, ktoré upravia prerozdeľovanie poistného.“ Zároveň verí, že všetky zvýšené mzdové nároky sa podarí v tomto roku splniť. „Pre nás je to pekný darček k nášmu 20. výročiu,“ uviedla Lévyová.

Prezidentka komory zároveň potvrdila, že sestry nepristúpia k žiadnym tvrdším krokom na dosiahnutie svojich požiadaviek. Sestry podľa nej chcú pracovať a poskytovať zdravotnú starostlivosť, ale chcú mať aj istoty. Nárok na vyššie platy majú podľa Lévyovej aj zdravotné sestry v neštátnych zdravotníckych zariadeniach. Zároveň je presvedčená, že zamestnávatelia zrušia zmluvy, ktorými zo zdravotných sestier robili administratívne pracovníčky.