Peniaze z eurovalu bude chcieť možno aj Cyprus

NIKÓZIA 7. júna (WEBNOVINY) – Cyprus nemôže vylúčiť núdzovú pomoc zo strany Európskej únie, aby pomohol svojim bankám, ale má obavy, že jeho partneri v rámci únie by mohli pomoc podmieniť prehnanými podmienkami.

Povedal to v stredu podvečer pre agentúru Reuters cyperský minister financií Vassos Shiarly. Cyperská banka Popular Bank potrebuje nový kapitál v objeme 1,8 mld. eur, aby do 30. júna splnila podmienky európskych regulačných úradov. Ak banka nedokáže získať financie súkromne, zasiahnuť bude musieť vláda.

„Je nám jasné, že ak by sme využili Európsky fond finančnej stability (EFSF), sú s tým spojené určité podmienky, ktoré by pre nás pravdepodobne neboli prijateľné,“ povedal minister.

Cyperskí predstavitelia opakovane uviedli, že nijaká pomoc by nemala ohroziť nízke dane v krajine, ktoré jej ekonomicky pomáhajú už desaťročia. Na otázku, či sa núdzovej pomoci zo strany EÚ dá vyhnúť, šéf cyperského rezortu financií odpovedal: „Áno, je to možné, ale nenaznačujem, že to je niečo, čomu sa snažíme vyhnúť.“

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...