Peniaze z eurovalu možno nedostanú zadĺžené štáty, ale banky

BRUSEL 4. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) uvažuje o možnosti priamej rekapitalizácie bánk prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), hoci táto možnosť nie je možná pre súčasnú podobu zmluvy o ESM.

V pondelok to povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. ESM s kapacitou 500 mld. eur, ktorý má vstúpiť do platnosti v nasledujúcich týždňoch, bol totiž vytvorený na pomoc zadlženým vládam a nie bankám. „Uvažujeme o tom, ako o serióznej možnosti,“ povedal.

„Preskúmanie tejto možnosti však považujeme za dôležité, keďže v súčasnosti pokračujeme v diskusii o možných spôsoboch vytvorenia bankovej únie,“ dodal Rehn. Priamu rekapitalizáciu problémových bánk prostredníctvom ESM podporil skoršie v pondelok aj francúzsky minister financií Pierre Moscovici. „Myslím si, že na rekapitalizáciu bánk je lepšie ísť cez priame mechanizmy, než cez štáty,“ uviedol Moscovici.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...