Penta reorganizuje podnikanie, predá malé firmy

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Jedna z najväčších investičných skupín v strednej Európe, spoločnosť Penta, chystá veľké zmeny vo svojom podnikaní.

Má v úmysle zbaviť sa menších firiem, aby sa mohla sústrediť na väčšie projekty. Zbaviť sa chce viac ako dvesto spoločností. Plánuje sa totiž zamerať na firmy, ktoré dosahujú zisk pred odpismi a zdanením v sume aspoň tri štvrte miliardy českých korún (CZK). Penta má vo svojom portfóliu viac ako päťsto spoločností.

Na otázku, koľkých firiem sa predaj môže týkať, odpovedal českým Hospodářským novinám spoluzakladateľ a partner Penty Jaroslav Haščák, že ich môže byť až polovica. „Časovo nás príliš zaťažuje riadiť a čítať správy množstva firiem, ktoré sa na zisku celej skupiny podieľajú iba zlomkom,“ načrtol jeden z dôvodov ďalší spoluzakladateľ Penty Marek Dospiva.

Plány Penty však neznamenajú, že by sa mala zmenšovať, pokiaľ ide o kapitál. „Predaj malých projektov nám uvoľní ľudí, ktorí sa potom môžu sústrediť na väčšie projekty. Sľubujeme si od toho rýchlejší rast hodnoty celej skupiny,“ uviedol Dospiva. Oblasť, v ktorej bude Penta investovať, zostáva rovnaká.

Mieni nakupovať a predávať de facto iba v krajinách Vyšehradskej skupiny a v Nemecku. Čoraz väčší význam pritom bude mať Poľsko. V najbližších mesiacoch tam Penta, podobne ako na Slovensku, kúpi niekoľko nemocníc. Zároveň vo Varšave vzniká tím, ktorý bude vyhľadávať investície do nehnuteľností.

Základom podnikania Penty je kúpiť firmu, niekoľko rokov ju konsolidovať a potom predať. V súlade s tým skupina v tomto roku plánuje aj jeden väčší „odchod“, a to predaj Aera Vodochody. Hodnota firmy, do ktorej skupina vstúpila v roku 2007, je podľa Haščáka teraz hore. Pomohli tomu dve objednávky od kanadského Bombardieru a brazílskeho Embraeru.

Podľa hospodárskych výsledkov zverejnených v pondelok hodnota aktív celej skupiny vlani dosahovala úroveň 5,9 mld. eur. Čistý zisk podľa fair value vzrástol zo 117 mil. na 147 mil. eur a čistá hodnota skupiny sa zväčšila z 1,377 mld. eur na 1,425 mld. eur.

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994, ktorá pôsobí v sektoroch private equity a v realitnom developmente. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac než 30 000 pracovníkov. Skupina investuje predovšetkým do oblasti energetiky, retailu, zdravotníctva, leteckej výroby, strojárstva, privátneho bankovníctva a zábavného priemyslu. Skupina pôsobí vo viac než desiatich krajinách Európy a svoje zastúpenie má v Prahe, Bratislave, Varšave a v Mníchove.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...