Penta sa dostala k peniazom z poisťovne Dôvera

12.7.2012

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera vlani svojim vlastníkom, ktorými sú investičná skupina Penta a firma registrovaná na Cypre Prefto Holding Limited, vyplatila takmer 180 mil. eur.

Spláca tak staré záväzky voči akcionárom, ktoré vznikli pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo.

Podľa informácií, ktoré vo štvrtok priniesol denník SME, si na to Dôvera požičala peniaze od konzorcia bánk a ako záruku poskytla celú firmu.

Ešte v apríli pritom poisťovňa tvrdila, že účelom úveru má byť „ďalší rozvoj aktivít v zdravotníckom sektore“.

Vyplatenie časti záväzkov tak podľa SME potvrdzuje, že mohlo ísť o spôsob, ako sa vyrovnať so zákazom zisku.

„K zisku, dosiahnutému účtovne v minulosti, by sa tak akcionári dostali aj pri zákaze jeho vyplácania,“ uviedol pre denník právnik b/n/t Vladimír Kordoš.

Suma, ktorú si Dôvera požičala, je naviac vyššia, ako jej vlastné imanie, to bolo vlani 124 mil. eur. Poisťovňa s 1,4 mil. poistencami dosiahla vlani zisk 39,3 mil. eur.

Ekonomický šéf Dôvery Radomír Vereš povedal, že peniaze si vlastníci rozdelili na polovicu, Penta to však potvrdiť nechcela. „To je interná vec akcionárov Dôvery. Nevidíme dôvod takúto informáciu sprístupňovať,“ povedal hovorca skupiny Martin Danko.

Záväzky voči akcionárom vznikli ešte v roku 2009, potom, čo sa poisťovne spojili, kedy Dôvera vyplatila akcionárov Apolla.

Účtovnými operáciami vtedy vytvorili vankúš vo výške 413 mil. eur, ktoré vedú v účtovníctve ako záväzok voči akcionárom. Tým poisťovňa vyplatí ešte 233 mil. eur. K týmto peniazom sa vlastníci dostanú aj vtedy, ak by vláda zakázala zisk zdravotných poisťovní.

Časť pôžičky je už podľa Vereša splatená. „Aktuálne je nesplatená časť úveru 155 mil. eur,“ uviedol. Úver sa pritom podľa neho nespláca z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť. Ide teda o zdroje na prevádzkovú činnosť, aj tie však idú z verejného poistenia.