Penta sa pustila do pravice, vraj iba škandalizujú

25.10.2012

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Vyhlásenia opozičných poslancov o tom, že vláda sa chystá vyplatiť stovky miliónov eur akcionárom súkromných zdravotných poisťovní pri zavádzaní unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, nenechali na reakciu dlho čakať.

Eduard Maták, partner Investičnej skupiny Penta, ktorá je akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, poslal otvorené listy predstaviteľom SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, v ktorých upozorňuje, že ich spoločnosť nie je iniciátorom ani autorom vládneho projektu.

„Aj preto ma zaráža a šokuje, že sa vo svojich vyjadreniach koncentrujete na škandalizáciu možnej výplaty náhrady škody za vyvlastnenie, ktorá je legitímnym a legálnym nárokom každého vlastníka, či už sa jedná o pozemok pod diaľnicou, budovu, alebo aj zdravotnú poisťovňu,“ odkazuje poslancom Maták, ktorý ich vyjadrenia na adresu Penty vníma ako nástroj politického boja.

Ako pokračoval, vo vyjadreniach politikov mu chýba zdôrazňovanie záujmu dvoch miliónov občanov, ktorí sú klientmi súkromných poisťovní a ktorí budú po presadení jednej poisťovne prepoistení do štátnej inštitúcie.

„Domnievam sa, že by to bol zodpovednejší a presnejší argument, než populistické zužovanie problému na náhradu škody, ktorá je legálnym a štandardným nástrojom v prípade, kedy štát presadí svoj zámer proti vôli legitímneho vlastníka,” dodal Maták.

Predstavitelia opozičných strán ešte uplynulý týždeň vystúpili na spoločnej tlačovej besede proti zavedeniu jednej zdravotnej poisťovne.

Poslanec NR SR za KDH a exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik na tému zavedenia unitárneho systému uviedol, že ak ho strana Smer zrealizuje, bude to najväčšia lúpež na občanoch v dejinách slovenského štátu.

Vláda podľa neho namiesto toho, aby peniaze investovala do nemocníc, zdravotníkov a pacientov, vyplatí stovky miliónov eur akcionárom súkromných zdravotných poisťovní. Vyplatenie finančných skupín z peňazí všetkých ľudí odmietol aj poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný. Pýtal sa, kedy sa tieto peniaze prostredníctvom zisku vrátia. „Podľa mňa nikdy,“ uviedol.