Penzisti sa potešia, vianočné príspevky dostanú aj o rok

16.8.2012

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Vláda vyplatí penzistom s nízkym dôchodkom vianočné príspevky aj v budúcom roku.

Vyplýva to z prvého návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2013, ktorý pripravilo ministerstvo financií.

„Obdobne ako v roku 2012 sa na zmiernenie nepriaznivej sociálnej situácie poberateľov dôchodkových dávok rozpočtuje v roku 2013 vianočný príspevok dôchodcom v sume 65 mil. eur,“ uvádza sa v materiáli.

Na vianočné príspevky majú nárok tí penzisti, ktorých dôchodok je do 60 % priemernej mzdy na Slovensku. V decembri tohto roka túto štátnu sociálnu dávku dostanú penzisti s dôchodkom do 471,6 eura.

Vianočné príspevky pre dôchodcov s nižšími penziami štát od minulého roka vypláca spravodlivejším spôsobom. Táto dávka sa podľa nových pravidiel určuje pre každého dôchodcu osobitne podľa stanoveného vzorca.

Pevne stanovená je pritom len maximálna suma príspevku, a to 66,39 eura.

Nárok na ňu budú mať koncom tohto roka tí dôchodcovia, ktorých penzia alebo úhrn penzií je najviac v sume životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čo je v súčasnosti 194,58 eura.

Pre ostatných sa výška vianočného príspevku počíta tak, že sa od sumy 66,39 eura odpočíta desatina rozdielu medzi sumou dôchodku a životným minimom.

Vianočnú štátnu dávku vypláca Sociálna poisťovňa časti poberateľov predčasných starobných, starobných, invalidných, pozostalostných a sociálnych dôchodkov.

Vianočné príspevky pre penzistov zaviedla prvá vláda Roberta Fica. Prvýkrát ich dôchodcovia s nízkou penziou dostali v decembri 2006.