Peter Kažimír nevie, či bude na vyššie platy pre sestry

29.9.2013

BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) zatiaľ nevie povedať, či bude v budúcom roku na vyššie platy pre zdravotné sestry, pretože rozpočet na budúci rok zatiaľ pripravuje.

Sestry sa chystajú protestovať

Uviedol to v nedeľnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O päť minút dvanásť.

Kažimír tak reagoval na plánovaný protest zdravotných sestier pred úradom vlády, ktorý je podľa šéfa rezortu financií reakciou na rozhodnutie Ústavného súdu.

Ústavný súd rozhodol o protiústavnosti zákona, ktorý mal sestrám garantovať nárast miezd. Ako pripomenul Kažimír, zákon o platových pomeroch zdravotných sestier presadila ešte minulá vláda. Podľa neho rezort zdravotníctva teraz musí dať do súladu s ústavou text zákona.

Sľuby bez riešenia

Ministerstvo financií podľa jeho šéfa tiež čaká vyjednávanie o platoch, o pripravovanej valorizácii vo verejnej správe. Podľa podpredsedu SDKÚ-DS a poslanca NR SR Ivana Štefanca však minister Kažimír sľubuje nádej, ale nepovedal, ako chce situáciu riešiť. „Ak sú peniaze na SPP, tak sú oprávnené aj nároky zdravotných sestier, učiteľov a živnostníkov“, uviedol Štefanec

V diskusii politici hovorili aj o odpustení odvodov pre dlhodobo nezamestnaných. Ako uviedol Kažimír, nízkopríjmové osoby nebudú jeden rok platiť dočasne odvody. Vláda tak chce podľa šéfa rezortu financií zvýšiť apetít zamestnávateľov, aby siahli práve po dlhodobo nezamestnaných.

Podľa Kažimíra je to taká pomocná ruka. Štefanec si však myslí, že dlhodobo nezamestnaných by mohli do pracovného pomeru dostať napríklad zavedením odpočítateľnej položky v odvodoch. Tá by zamestnávateľov i zamestnancov nezaťažila ani administratívne. Kažimír s tým síce súhlasí, ale z hľadiska rozpočtu „si nemôžu vyskakovať“. „Ak sa vysporiadame s dlhmi, potom o tom môžeme hovoriť,“ dodal Kažimír.