Plánovaná odstávka služieb VÚB banky kvôli SEPA

28.1.2014

BRATISLAVA 28. januára (WBN/PR) – Počas prvého februárového víkendu dôjde vo VÚB banke k plánovanej odstávke služieb internet bankingu a pobočkovej siete. Dôvodom je prechod systémov na štandardy SEPA. Od 3. februára 2014 tak budú môcť jej klienti využívať výhody cezhraničného platobného styku podľa nových štandardov.

V čase od piatku 31. januára. od 19,30 hod. do pondelka 3 . februára do 8.00 hod. nebudú môcť klienti VÚB využívať služby Nonstop bankingu (Internet banking, Mobil banking, e-Platby a služba Kontakt) a VIAMO z dôvodu prechodu na európske štandardy SEPA. Od piatku od 18.00 hod. až do konca víkendu bude zatvorená aj pobočková sieť banky. Platiť kartou a vyberať peniaze z bankomatu však bude možné bez obmedzenia. Od pondelka rána budú všetky služby opäť k dispozícii a klienti budú môcť vykonávať bezhotovostné platby v rámci Európskej únie a EHP už po novom.

„Táto zmena je nevyhnutná a naplánovali sme ju na víkend, aby sme čo najmenej obmedzili komfort klientov. Štandardy SEPA prinášajú viacero nových pravidiel a výhod. Medzi inými aj rýchlejšie spracovanie platieb v rámci Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, či zmeny v inkase,“ povedala Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky.

SEPA – Single Euro Payments Area (Jednotná oblasť platieb v eurách) je projekt, ktorého cieľom je zjednotenie pravidiel a štandardov pri realizácii bezhotovostných platieb v rámci EU a EHP. Podobne ako v hotovostnom platobnom styku, aj v bezhotovostnom sa novými pravidlami rušia hranice. V rámci SEPA budú úhrady aj inkasá v krajinách Európskej únie, a takisto na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Monaku vykonávané za rovnakých podmienok bez ohľadu na to, v akej krajine má spotrebiteľ alebo firma vedený účet. Štandardy zaviedli pojem SEPA úhrada alebo SEPA inkaso, ktoré nahradia doterajšie platby. Predpokladá sa, že nové pravidlá potešia podnikateľov, ktorí si už nemusia zakladať viacero účtov v rôznych krajinách, na pohodlnú realizáciu platieb im postačí jeden účet.

Viac informácií o projekte SEPA nájdete na http://www.vub.sk/sepa/.