Platy vo Volkswagene sa zvýšia o takmer päť percent

10.10.2012

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Štrajková pohotovosť a kolektívne vyjednávanie v automobilke Volkswagen Slovakia (VW SK) sú ukončené, tarifné mzdy sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 4,8 percenta.

Súčasne zamestnanci dostanú dva jednorazové platy, v októbri 2012 vo výške 200 eur a v januári 2014 vo výške 100 eur.

Ako uviedol hovorca automobilky Vladimír Machalík, príplatky za prácu v nočnej zmene a v nepretržitej prevádzke sa zvýšia o 3 percentá. Nová kolektívna zmluva je platná do 31. marca 2014.

Šéf odborárov Zoroslav Smolinský je s výsledkom kolektívneho vyjednávania spokojný.

„S vedením spoločnosti sme veľmi silní sociálni partneri, a tak sme našli konsenzus. Obe strany sú na tom rovnako, obe strany museli ustúpiť zo svojich požiadaviek,“ skonštatoval pre agentúru SITA.

Ako dodal, pri rokovaniach kládli veľký dôraz na vyrovnanie inflácie a zvýšenia reálnej mzdy.

Do štrajkovej pohotovosti, ktorej cieľom bolo zvýšenie tarifných miezd, vstúpili zamestnanci VW SK 1. októbra. Pôvodnou požiadavkou odborárov bolo zvýšenie tarifných miezd o 6,8 percenta. Volkswagen do rokovaní vstúpil s návrhom na zvýšenie platov o 3,2 %.

„Šli sme až na hranu toho, čo dovoľujú zostrené podmienky medzinárodnej konkurencieschopnosti v automobilovom priemysle,“ tvrdí člen predstavenstva pre personálnu oblasť VW SK Wilfried von Rath.

„Na posilnenie našej konkurencieschopnosti budeme aj naďalej investovať do kvalifikácie zamestnancov, inovácií výrobných procesov a zvyšovania produktivity,“ uzavrel. Volkswagen Slovakia pôsobí na Slovensku 20 rokov. Od roku 1991 vyrobil už 3 mil. vozidiel, zamestnáva vyše 8 400 ľudí.