Plyn pre domácnosti pôjde dole o vyše päť percent

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) – Maximálne ceny zemného plynu pre domácnosti sa znížia v priemere o 5,24 %.

Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, hlavným dôvodom zníženia ceny plynu bol podpísaný dodatok k dlhodobej zmluve medzi Slovenským plynárenskom priemyslom, a.s. (SPP) a ruskou firmou Gazprom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu.

„Zníženie ceny plynu nastane po doručení rozhodnutia regulovanému subjektu. Je to otázka pár dní,“ dodal Holjenčík.

Domácnosti, ktoré používajú zemný plyn len na varenie (kategória D1), po tomto znížení ceny plynu podľa regulačného úradu ročne ušetria 2 eurá. Domácnostiam využívajúcim plyn aj na ohrev vody (kategória D2) sa znížia ročné náklady na kúpu plynu o 30 eur.

Domácnosti, ktoré zemným plynom aj kúria (kategória D3), po znížení ceny plynu podľa výpočtov regulačného úradu ročne ušetria 70 eur. „Rozhodnutie je konečným rozhodnutím a nie je možné sa voči nemu odvolať,“ konštatoval Holjenčík.

Regulačný úrad začal nové cenové konanie o cene plynu pre domácnosti koncom januára z vlastného podnetu. Dôvodom bol spomínaný podpísaný dodatok k dlhodobej zmluve medzi SPP a ruskou firmou Gazprom. Cena plynu sa pre domácnosti naposledy zvýšila začiatkom tohto roka, a to v priemere o 5,53 %.

Plynári s krokmi regulátora nesúhlasia, nevidia žiadny dôvod na zníženie ceny plynu pre domácnosti. SPP tvrdí, že v tomto regulovanom segmente očakávajú kvôli dlhodobým rozhodnutiam regulačného úradu stratu. Ako uviedol v polovici februára v rozhovore pre agentúru SITA predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski, za obdobie rokov 2008 až 2011 dosiahla táto strata úroveň 200 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...