Plyn z Ukrajiny na Slovensko zatiaľ prúdi bez problémov

12.11.2013

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Zemný plyn z Ukrajiny na Slovensko zatiaľ prúdi bez problémov. Spoločnosť Eustream nezaznamenala v slovenskej prepravnej sieti znížený prietok plynu na hraniciach s Ukrajinou. “Preprava momentálne beží v štandardnom režime, v objeme obvyklom na dané ročné obdobie,“ informoval hovorca Eustremu Vahram Chuguryan.

V pondelok informovala agentúra Reuters, že Ukrajina zastavila dovoz ruského plynu pre spor o jeho cenu. Prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu to podľa zdrojov agentúry Reuters zatiaľ neovplyvnilo. Slovenský prepravca plynu je pripravený aj na prípadné zastavenie dodávok plynu z Ukrajiny.

“Vďaka prijatým opatreniam sme pripravení okamžite presmerovať prepravnú sieť a začať realizovať reverzný chod zo západu na východ. Môžeme počas celej doby odstávky prepravovať plyn z Českej republiky, z Rakúska a v prípade záujmu aj z domáceho obchodného bodu,“ dodal Chuguryan s tým, že slovenská prepravná sieť dokáže „pretlačiť“ plyn v reverznom toku cez celé územie Slovenska až do Veľkých Kapušian, prípadne aj na Ukrajinu.

Ukrajina platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne.