Plynári chcú Slovákom zvýšiť ceny v priemere o 17 percent

28.6.2012

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) znova žiada regulačný úrad o zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti.

Tentoraz žiadajú plynári zvýšiť ceny plynu pre domácnosti v priemere o 17 percent.

“Dôvodom navrhovanej úpravy cien je tiež skutočnosť, že spoločnosť nemala možnosť zohľadniť svoje reálne náklady už od začiatku tohto roku, ako aj neexistencia korekčného faktora v regulačnom rámci. Preto podľa posledných prepočtov SPP hrozí za tento rok v regulovanom segmente opäť výrazná strata na úrovni niekoľko desiatok miliónov eur,“ zdôvodnil kroky SPP ich hovorca Peter Bednár.

SPP je presvedčený, že mu regulačný úrad v schválených cenových návrhoch nezohľadnil v minulom ako aj v tomto roku náklady vo výške niekoľko desiatok miliónov eur.

“To spôsobilo ďalšie umelé zníženie regulovanej ceny plynu,“ dodal Bednár. SPP tiež nechápe, prečo regulačný úrad odmieta v cenách zohľadniť aj náklady na skladovanie plynu.

Regulátor má nereálne očakávania

“Kvôli tomu, že domácnosti nemajú vyrovnaný odber počas roka, musíme plyn skladovať a skladovaciu kapacitu si prenajímame. Náklady na prenájom sa ročne pohybujú na úrovni niekoľko desiatok miliónov eur,“ zdôraznil Bednár.

Podľa plynárov dôvodom žiadania zvýšenia cien plynu je aj fakt, že regulátor svoj výpočet cien pre tento rok postavil na nereálnych očakávaniach v oblasti vývoja kurzu amerického dolára voči euru, a tým umelo znížil regulované ceny plynu. Podľa SPP regulačný úrad vo svojom poslednom rozhodnutí o cenách plynu na tento rok uvažoval s výmenným kurzom 1,36 USD/EUR.

Cenu by menili už tretí raz

“Dnes je kurz výrazne nižší a priemerná ročná hodnota sa pohybuje na úrovni 1,27 USD/EUR. Rovnako ako v minulosti, musíme postupovať konzistentne a navrhnúť cenovú úpravu, ktorá odráža reálnu situáciu na trhu,“ konštatoval Bednár. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR sa k cenovým návrhom pred skončením ich posudzovania nechce vyjadrovať.

Ak by sa regulačný úrad stotožnil s návrhom plynárov v tomto roku by išlo už o tretiu zmenu ceny plynu pre domácnosti. Začiatkom tohto roka sa maximálne ceny plynu zvýšili v priemere o 5,53 percenta.

Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %. Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu kvôli podpísaniu dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu.