Po Ficovi bude čeliť odvolávaniu aj ministerka Zvolenská

15.10.2013

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Opozičné strany SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH plánujú v najbližších dňoch pripraviť návrh na odvolanie ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a zozbierať potrebné podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej jej chcú vysloviť nedôveru.

Ako uviedol podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný, predpokladá, že kompletný návrh predložia do parlamentu do konca týždňa. Na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 podpisov. Od podania návrhu bude mať predseda parlamentu sedem dní na zvolanie zasadnutia.

Opozícia chce odvolávať Zvolenskú pre tender na stanice vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.

Päť dní zostali neobsadené body v Bratislave a Trenčíne, rezort im nestihol udeliť licencie do vypršania tých predchádzajúcich. Podľa Novotného išlo o zanedbanie povinností vysokých ministerských úradníkov, za ktorých nesie zodpovednosť šéfka rezortu zdravotníctva.

Naposledy odvolávaniu v parlamente čelil predseda vlády SR Robert Fico. S väčšinou, ktorú má strana Smer- SD v národnej rade, si svoje kreslo udržal.

Obrazom: Počas mimoriadnej schôdze k premiérovmu odvolávaniu sa strhla aj potýčka

Ide o politický krok

Novotný na otázku, či si pamätá, že by sa opozícii podarilo niekedy odvolať člena vlády, odpovedal, že nie, zároveň však dodáva, že ide o legitímny politický krok, ktorý má opozícia k dispozícii na to, aby v pléne NR SR upozornila na chyby kabinetu a vyžadovala vyvodenie zodpovednosti voči členom tohto kabinetu.

„Samozrejme som si vedomý toho, že Smer má 83 poslancov a dôležité bude, ako sa rozhodnú poslanci Smeru, respektíve či Robert Fico podrží Zuzanu Zvolenskú, alebo nepodrží, to je kľúčové v tejto veci, čo sa týka záverečného hlasovania,“ uviedol Novotný.

Ako dodal, pre opozíciu je dôležité, aby upozornili na to, že ministerskí úradníci veľmi nezodpovedne a laxne pristúpili k výberovému konaniu a zanedbali svoje povinnosti.

Dva kraje boli bez vrtuľníkov

Záchranárske vrtuľníky z Bratislavy a z Trenčína nelietali od 12. do 16. septembra tohto roka. Rezort zdravotníctva stihol do ukončenia platnosti predchádzajúcich licencií vybrať nového prevádzkovateľa len pre päť vrtuľníkových ambulancií.

V prípade potreby mali v týchto dvoch neobsadených krajoch zasahovať vrtuľníky z ostatných kútov Slovenska. Rozhodovanie v prípade Bratislavy a Trenčína sa predĺžilo, nakoľko jeden z uchádzačov bol vyzvaný na doplnenie certifikátu.

Licencie pre spomínané dve stanice podpísala Zvolenská v pondelok 16. septembra. Pozíciu si obhájil doterajší prevádzkovateľ, spoločnosť Air – Transport Europe. Opätovne tak bude zastrešovať všetkých sedem staníc VZZS.