Po železniciach jazdí ďalší elektrický poschodový vlak

26.3.2012

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Na slovenských železničných tratiach začal premávať ďalší moderný poschodový vlak.

Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu Operačného programu Doprava z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Alena Vaškaninová Buchláková, v poradí siedmy elektrický poschodový vlak dostal meno Ľudmila. Celkovo bude po hlavnej severnej vlakovej trase – od Nového mesta nad Váhom až po Čiernu nad Tisou – jazdiť desať bezpečných a pohodlných elektrických vlakov prispôsobených aj na prepravu imobilných cestujúcich.

Vlak poslúži obyvateľom krajného východu

Nová poschodová súprava bude slúžiť obyvateľom krajného východu. „Vozový park Železničnej spoločnosti Slovensko na prímestských a regionálnych tratiach sa postupne modernizuje a cestovanie vlakom je čoraz pohodlnejšie a tiež lacnejšie ako cestovanie autom,“ cituje tlačová správa dnešné vyjadrenie ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Figeľa počas prezentácie vlaku Ľudmila v Čiernej nad Tisou.

V súčasnosti jazdí na slovenských tratiach štrnásť nových vlakov – sedem elektrických poschodových, štyri súpravy typu „push-pull“ (ťahaný – tlačený) a tri dieselové motorové jednotky.

Vozne sú vybavené jednotným typom pohodlných mäkkých sedadiel a pre každé dvojsedadlo je k dispozícii zásuvka pre napájanie osobného počítača. Majú tiež účinné vetranie, klimatizáciu a kúrenie. K pohodliu prispieva aj nízka úroveň vnútorného hluku.

Na bezpečnosť cestujúcich dohliadajú kamery

„V nových súpravách to majú jednoduchšie aj ľudia so zníženou mobilitou, ktorí sa môžu spoľahnúť na sklápaciu rampu. Vysoké schodíky, ktoré sťažovali nástup do vlaku aj zdravým cestujúcim, sú nahradené širokými nízkopodlažnými vstupnými dverami, ktoré umožňujú rýchly, pohodlný a bezpečný nástup a výstup cestujúcich aj s batožinou,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe. Vo vozňoch je aj vlakový rozhlas a informačné LED tabule, ktoré informujú o najbližších cieľových staniciach. Na bezpečnosť cestujúcich dohliadajú vo vlakoch kamery.

„V rámci projektu obnovy vozidlového parku ZSSK bude na Slovensko dodaných spolu 10 kusov dvojpodlažných elektrických jednotiek pre prímestskú dopravu, 12 kusov dieselových motorových jednotiek pre medziregionálnu dopravu a 10 dvojpodlažných súprav „push-pull“ pre prímestskú dopravu. Projekt patrí do 6. prioritnej osi Operačného programu Doprava 2007-2013 a spolufinancuje ho Európska únia,“ dodáva v tlačovej správe Alena Vaškaninová Buchláková.