Počet nezamestnaných Španielov v apríli vďaka službám klesol

MADRID 6. mája (WEBNOVINY) – Takmer 5 mil. obyvateľov Španielska v apríli registrovali tamojšie úrady práce ako nezamestnaných. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnilo španielske ministerstvo práce.

Počet registrovaných nezamestnaných minulý mesiac v krajine klesol o 0,91 % čiže o 46 050. Pomohli tomu však reštaurácie a hotely, ktoré sa pripravujú na dovolenkovú sezónu. Podľa sezónne upravených údajov počet registrovaných nezamestnaných oproti marcu o 17 663 vzrástol.

„Tento údaj poukazuje na pokračujúcu slabosť španielskeho trhu práce a ekonomiky. Nie je v súlade s vládnou prognózou posilnenia hospodárstva v druhom štvrťroku tohto roka,“ povedal José Luis Martínez zo spoločnosti Citi.

Španielska miera nezamestnanosti, ktorá je po gréckej druhá najväčšia v EÚ, rastie každý štvrťrok už od polovice roka 2011. Ekonomika krajiny totiž bojuje o to, aby sa dostala zo svojej druhej recesie od konca roka 2009.

Údaje španielskeho rezortu práce nezahŕňajú dlhodobo nezamestnaných. Dlhšie ako dva roky sú však podľa oficiálnych údajov bez práce takmer dva milióny Španielov. Vláda krajiny predpokladá, že miera nezamestnanosti zostane nad úrovňou 24 % až do roku 2016.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...