Počet nových nezamestnaných v USA klesol

WASHINGTON 2. mája (WEBNOVINY) – Počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA sa minulý týždeň výrazne znížil a dostal sa na najnižšiu úroveň od začiatku recesie z rokov 2007 až 2009.

Americké ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že počet nových nezamestnaných klesol o 18 tis. na sezónne upravených 324 tisíc, čo predstavuje najnižšiu úroveň od januára 2008. Analytici očakávali, že nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti bude 345 tisíc.

Štvortýždňový priemerný počet nových nezamestnaných, ktorý je menej volatilným ukazovateľom trendov na trhu práce, oslabil o 16 tis. na 342 250 ľudí.

Tieto údaje sú tak v rozpore so zvyšujúcim sa počtom signálov, že ekonomická aktivita v USA v marci a apríli spomalila. Ekonómovia tento stav nazvali jarný útlm, keďže rovnaký scenár sa opakoval aj v predchádzajúcich dvoch rokoch.

V piatok má ministerstvo práce zverejniť každomesačné údaje o zamestnanosti v krajine. Očakáva sa, že v ekonomike USA okrem sektora poľnohospodárstva v apríli vzniklo 145 tis. nových miest po raste o 88 tis. v marci. Vo februári zamestnávatelia krajiny vytvorili 268 tis. miest.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...