Počet poberateľov sociálnych dávok naďalej mierne klesá

25.11.2012

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v októbri mierne klesol šiesty mesiac po sebe.

Kým ku koncu apríla vyplácali úrady práce a sociálnych vecí tieto dávky 186,1 tis. osobám, od mája do októbra ich počet postupne klesol na 181,5 tisíca.

V medziročnom porovnaní poberalo sociálne dávky na konci minulého mesiaca o 4,3 tis. osôb menej. Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny na konci minulého mesiaca celkovo odkázaných 351,8 tis. osôb, čo je 6,51 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Z celkového počtu poberateľov sociálnych dávok bolo ku koncu minulého mesiaca 114 tis. jednotlivcov, čo je medziročný pokles o 2,2 tisíc. Jednotlivcov v hmotnej núdzi s jedným až štyrmi deťmi v evidencii medziročne ubudlo 0,3 tisíca, keď ich počet koncom októbra dosiahol 19,7 tisíc.

Jednotlivcov s viac ako štyrmi deťmi bolo medzi poberateľmi sociálnych dávok 371. Oproti koncu októbra vlaňajška ide o pokles o 39 poberateľov. Medziročný pokles počtu ľudí v hmotnej núdzi nastal aj pri dvojiciach bez detí, a to o 0,6 tisíca na 13,8 tisíca.

Pri dvojiciach s jedným až štyrmi deťmi sa počet poberateľov sociálnych dávok medziročne znížil o 1,1 tisíc na 28,3 tisíc. Pokles počtu poberateľov sociálnych dávok zaznamenali úrady práce a sociálnych vecí aj pri dvojiciach s viac ako štyrmi deťmi.

Kým koncom októbra minulého roka išlo o 5,4 tisíc poberateľov, koncom minulého mesiaca vykázali úrady v tejto kategórii o 176 poberateľov menej.