Počet zamestancov bánk sa definitívne zníži

16.11.2012

LONDÝN 16. novembra (WEBNOVINY) – Veľké globálne banky od začiatku minulého roka ohlásili zrušenie približne 160 tis. pracovných miest a ďalšia redukcia pracovných pozícií sa chystá, keďže odvetvie sa reštrukturalizuje.

Mnohí bankári z odvetvia odídu navždy, keďže počet zrušených miest je zhruba dvakrát väčší ako prijímanie nových pracovníkov.

Ohlásené rušenie pracovných miest v 29 veľkých bankách, ktoré analyzovala agentúra Reuters, ukazuje, že redukcia pozícií je oveľa väčšia v Európe ako v Ázii a USA. To je úder predovšetkým pre Veľkú Britániu, kde finančné odvetvie tvorí približne 10 % ekonomiky.

Rušenie pracovných miest sa týka najmä dobre platených zamestnancov divízií investičného bankovníctva, keďže zisky z obchodnej činnosti klesajú. Ide najmä o také aktivity, ako je obchod s akciami.

Ani zamestnanci retailového bankovníctva však nie sú imúnni voči rušeniu miest, hlavne v oslabujúcich európskych ekonomikách.

Výber daní z britského bankového sektora by v tomto roku mal byť iba na úrovni 40 mld. libier (GBP). Pred vypuknutím finančnej krízy pritom v rokoch 2007/08 bol výber daní z tohto sektora v sume 70 mld. GBP. Uviedlo to minulý týždeň britské Centrum pre výskum ekonomiky a podnikania.