Počet zamestnancov Carga klesol na 7000

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (Cargo), a.s. zamestnávala k 1. februáru 6 962 pracovníkov, čo je o 1 060 menej ako začiatkom tohto roka.

Vtedy v štátnom nákladnom dopravcovi evidovali ešte 8 022 zamestnancov.

Hlavný vplyv na pokles zamestnanosti mal prevod časti opravárenských činností z Carga do Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s.

„V rámci prevodu časti opravárenských kapacít ukončilo pracovný pomer v našej spoločnosti k 1. februáru formou prechodu práv a povinností do ZSSK 973 zamestnancov. Zníženie osobných nákladov z titulu prevodu časti opravárenských kapacít je vo výške 12 mil. eur ročne,“ informovala agentúru SITA riaditeľka odboru komunikácie v Cargu Monika Schmidtová.

V ostatných prípadoch zníženia stavu pracovníkov išlo podľa nej napríklad o odchody do dôchodku, skončenie pracovného pomeru dohodou či okamžité skončenie pracovného pomeru.

Minulý rok odišlo 1300 ľudí

Cargo v minulom roku v rámci úporných opatrení uvoľnilo okolo 1300 z plánovaných 1800 zamestnancov. Predstavenstvo spoločnosti ešte vlani v polovici novembra rozhodlo o zrušení 129 funkčných miest a zároveň o zriadení 78 nových funkčných miest k 1. februáru tohto roka. Cargo najnovšie potvrdilo, že táto zmena sa uskutoční k 1. marcu.

„Uvedená zmena sa týka len jednej organizačnej zložky – sekcia prevádzky, prepravy a vozňovej služby v rámci Carga. Dôvodom je vykonávanie posunu vlastnými zamestnancami a spustenie novej zriaďovacej stanice Žilina – Teplička do prevádzky,“ uviedla ďalej Schmidtová.

Spomínaná organizačná zmena sa podľa nej dotkne zamestnancov v profesiách sprievodcovia a vlakvedúci vlakových čiat a referenti technickej kancelárie, ktorí spisujú vlakové náležitosti. Cargo pri zachovaní súčasných výkonov nepočíta s ďalšou optimalizáciou zamestnanosti.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s. vznikla začiatkom roka 2005 rozdelením Železničnej spoločnosti, a.s. na dve samostatné spoločnosti, pričom prevzala jej aktivity v oblasti nákladnej železničnej prepravy. Spoločnosť eviduje základné imanie 401,646 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...