Pochybné firmy nezastavia ani zmeny vo verejnom obstarávaní

14.8.2012

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Ani novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravuje ministerstvo vnútra, nezabráni firmám s nejasným pôvodom, aby vyhrávali tendre.

Štát môže ťahať pri tendroch za kratší koniec, a to napriek tomu, že sa minister vnútra Robert Kaliňák snaží novelou zákona o verejnom obstarávaní dostať z tendrov schránkové firmy či spoločnosti s pochybnými majiteľmi, informuje utorkové vydanie denníka SME.

„Záujemca o strategickú zákazku by mal podľa návrhu predložiť zoznam všetkých svojich spoločníkov a všetkých akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 30 percent akcií spoločnosti. Ak bude spoločníkom alebo akcionárom právnická osoba, mal by predložiť aj všetkých spoločníkov a všetkých akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 30 percent akcií tejto právnickej osoby,“ píšu ďalej noviny.

Z dokumentu vyplýva, že pri iných ako strategických zákazkách obstarávateľ údaje o majiteľoch firmy žiadať iba „môže“. Zákazky, ktoré štát nevyhlási za strategické, pritom môžu byť aj za desiatky miliónov eur.

Obísť by sa dal aj Žitňanskej návrh

Zatajiť skutočného majiteľa firmy pri takomto znení zákona podľa denníka pritom nie je zložité. Spoločnosť stačí vlastniť nie cez dve, ale cez tri firmy.

„Snahou ustanovenia, ktoré ešte môžeme zlepšiť, je, aby bolo známe, kto v skutočnosti štátu dodáva a kto dostáva peniaze daňových poplatníkov,“ povedal pre SME Kaliňák.

Príprava návrhu podľa neho ešte nie je ukončená a nie je problém do nej zaradiť povinnosť zverejniť majiteľov aj v prípade, že pôjde o zákazku bez prívlastku strategická.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská navrhovala pri svojej novele zákona o verejnom obstarávaní zverejňovať koncového beneficienta, teda osobu, ku ktorej sa dostáva zisk ako k poslednej, hoci by to bolo cez niekoľko firiem.

„Ani tak by nebol problém zákon obísť. Stačilo by, aby si niekto akcie kúpil anonymne, napríklad cez burzu, prípadne vykázal ako koncového beneficienta právnickú osobu,“ tvrdia noviny.

Kaliňák si nemyslí, že by bolo z právneho hľadiska možné zaviazať, aby zverejňovali akcionárov aj firmy, s ktorými už štát podpísal zmluvu, hoci ich plnenie trvá. Firmou s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou je napríklad SkyToll, ktorý prevádzkuje mýto.

Utajení subdodávatelia budú víťazmi

Návrh ráta aj s povinnosťou firiem, ktoré zarábajú na štátnych zákazkách, zverejniť zoznam subdodávateľov. Práve utajení dodávatelia by podľa denníka mohli byť skutočnými víťazmi. V dokumente sa však píše, že mená subdodávateľov zverejňujú, ak sú známi.

Úprava bude podľa Kaliňáka vyzerať tak, aby sa prípadní subdodávatelia zverejňovali postupne aj napriek tomu, že na začiatku známi neboli. „Aj takáto úprava sa dá ľahko obísť – napríklad tak, že by bol skutočný víťaz tendra subdodávateľom subdodávateľa,“ dodáva SME.ň

Tatiana Behrová z ÚVO chce zmeny

Podpredsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Tatiana Behrová, ktorá je vo funkcii od 17. júla, chce presadiť zásadné zmeny vo verejnom obstarávaní.

Ako v utorok informovala agentúru SITA, navrhuje zaviesť inštitút jednotného právneho názoru úradu ako účinné antikorupčné opatrenie, ktoré má všetkým účastníkom verejného obstarávania priniesť právnu istotu.

Ďalej navrhuje inštitút ex ante (predbežnej) kontroly a reguláciu miestami bezbrehej rozhodovacej praxe úradu – zavedením dvojstupňového rozhodovacieho konania a úpravou ustanovení zákona vzťahujúcich sa k výkonu dohľadu. A to tak, ako s tým počíta návrh novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil rezort vnútra.

Podpredsedníčka ÚVO dostala v piatok minulého týždňa anonymný list s nábojom, v ktorom sa jej neznámy autor vyhráža pre zavedenie spomínaného jednotného právneho názoru úradu.